31 sierpnia, dzień męczeńskiej śmierci 34 naszych sióstr, to dla nas zawsze szczególna data, a przypadająca w tym roku 80. rocznica tego wydarzenia skłoniła nas do upamiętnienia go w sposób szczególny.
Poranna Msza św. była sprawowana za poległych, a popołudniowe obchody rozpoczęły się o godz. 15 medytacjami gregoriańskimi o męczeństwie MAIOREM CARITATEM NEMO HABET – NIKT NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI w wykonaniu naszej scholi gregoriańskiej Vox Clamantis. Wprowadzenie wygłosił Ks. dr Jacek Wiliński, dyrektor Wydział Spraw Kanonizacyjnych Archidiecezji Warszawskiej. Wybrane antyfony przeplatane były fragmentami klasztornej kroniki z czasu Powstania oraz tekstami zaczerpniętymi z duchowego dziennika s. M. Ignacji Rejewskiej, jednej z sióstr, które ofiarowały swoje życie.
O godzinie 16, w czasie, kiedy 80 lat temu Niemcy dokonali bombardowania kościoła i klasztoru, licznie zebrani uczestnicy uroczystości: członkowie rodzin poległych sióstr oraz wspólnot parafialnych, z których pochodziły, przyjaciele, znajomi i ci, którym ta śmierć nie jest obojętna, wyszli przed kościół, gdzie symbolicznie zostały wypuszczone gołębie. Bo też zaraz po bombardowaniu 31 sierpnia 1944 r. rozeszła się wieść, że z gruzów zburzonego kościoła i klasztoru zerwało się stado białych gołębi. Mieszkańcy Warszawy widzieli w nich ulatujące do nieba dusze sakramentek.
Następnie odbyło się spotkanie w ramach projektu SAKRAMENTKI’44, połączone w promocją nowości wydawniczych : Kroniki z Powstania Warszawskiego i Dziennika duchowego s. Marii Ignacji od Baranka Bożego Rejewskiej OSBap. Spotkanie prowadziła p. Agnieszka Trzeciakiewicz z Polskiego Radia, a udział w nim wzięli: ks. dr Robert Ogrodnik, historyk, oraz s. M. Józefina Kowalewska OSBap, autorka projektu.
Po spotkaniu była jeszcze możliwość zejścia do krypty oraz rozmowy.
Spotkanie w ramach projektu SAKRAMENTKI’44: Agnieszka Trzeciakiewicz (Polskie Radio), ks. dr Robert Ogrodnik, historyk, s. M. Józefina Kowalewska OSBap: